Bor nedir, ne için kullanılır? Bor kullanım alanları nelerdir?

Dünyadaki önemli bor yataklarının bulunduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de borun ne olduğu merak ediliyor. Peki, Bor nedir, ne için kullanılır? Bor kullanım alanları nelerdir?

BOR NEDİR?

Doğada yaklaşık 230 çeşit doğal bor mineralinden ticari değere sahip olanları özellikle; tinkal, kolemanit, üleksit, probertit, borasit, pandermit, szyabelit, hidroborasit ve kernit’tir. Bor, doğada tüm canlıların yaşantısını devam ettirmesi için vazgeçilmez elementlerden birisidir. Bunun yanında; bor dünyada en yaygın kullanım alanına sahip olan elementlerin başında gelmektedir.

BOR KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

İNSANLAR BORUN ETKİSİNE NASIL MARUZ KALIRLAR?

Borun insan vücuduna doğal olarak yiyecek ve içeceklerle ağız yoluyla, tozlarla solunum, krem ve ilaçlarla deri yoluyla girmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan sınırlı çalışmalar borun kalsiyum, bakır, magnezyum, azot, glikoz ve trigiliseritler gibi yaşam sürecinde önemli olan pek çok bileşenin kullanılması ve metabolizmasında etkin roller üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bu rollerinden dolayı çeşitli vücut bölümlerinin (iskelet,beyin ve kan) yapılarını yada fonksiyonlarını etkileyebilmektedirler.

  • Bor yataklarından zengin havzalardaki yer altı ve yerüstü sularını içerek ve kullanarak.
  • Bor yoğunlukları yüksek yiyecek ve içecekleri alarak.
  • Ocak ve fabrikalarda çalışarak.
  • Sabun, deterjan gibi temizleyici ve beyazlatıcılarla güzellik malzemesi ve benzeri maddeleri yapan yerlerde çalışarak veya bu tür ürünleri kullanarak. Bor her yerde bulunduğundan bor etkisinde kalmada sınır çekilemeyeceği kabul edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x