Haniyye’den ‘One Minute’ çıkışı: ‘Erdoğan’ın tavrını halen hatırlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile İstanbul’da görüştü. Görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze’ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreciyle ilgili konular ele alındı.

Dolmabahçe’deki görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Heniyye, “Erdoğan’ın AK Parti’nin parlamento bloku toplantısında yaptığı ve Hamas’ı ‘ulusal kurtuluş hareketi’ olarak tanımlayan ve Kuvay-i Milliye’ye benzeten açıklaması şüphesiz ki bizim ve Filistin halkı için övünç kaynağıdır” ifadesini kullanarak, “Hamas topraklarımızı, kutsal değerlerimizi ve halkımızı tarihi işgalden kurtarmak için direnen bir harekettir” dedi.

Bölgesel ve İslami konumuyla Türkiye’nin Filistin davasıyla tarihi bağları olduğunu, Erdoğan’ın Hamas ve Gazze ile Filistin davası konusundaki açıklamasının Filistin davasını kendi davası olarak gören, Gazze’yi insani açıdan ele alan ve zulme karşı duran Türk halkının vicdanını yansıttığını söyleyen Heniyye, ABD desteğiyle ayakta kalan siyonistlerin saldırılarının durması için her türlü çabanın birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

“ERDOĞAN’IN PERES’E VERDIĞI KARŞILIĞI HALEN HATIRLIYORUZ”

Erdoğan ve Türk halkının Filistin davasına karşı fikri, tarihi ve siyasi tutumundan övgüyle bahseden Heniyye, “Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’de Filistin haritasını kaldırıp topraklarımızın nasıl işgal edildiğini açıklayarak Şimon Peres’e verdiği karşılığı halen hatırlıyoruz” diye konuştu.

Filistin’in hakkının savunulmasını daima gururla takip ettiklerini söyleyen Heniyye, “Türkiye’nin bölgedeki konumunu, bölgesel ve uluslararası siyasetini, Filistin davasına ve Gazze’ye tutumunu önemle yakından izliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türk halkının Gazze’deki ablukanın kalkması için Mavi Marmara’da nasıl şehit verdiklerini halen hatırlıyoruz” diyen Heniyye, Türkiye’nin Filistin davası ve Gazze ablukası konusunda tek tutum sergilediğini ekledi.

“Erdoğan ile görüşmemizde İsrail ile ticari kısıtlamalar konusunda alınan kararları ve bu kararların ticari hareketliliğe etkilerini dinledik” ifadelerini kullanan Heniyye, “Bu, Gazze’ye saldırılarında kadın, çocuk, yaşlı Filistin halkının kanını akıtan, büyük katliamlar için Refah’a kara saldırıları tehdidinde bulunan, başta Mescid-i Aksa olmak üzere özellikle Kudüs’te Müslümanların kutsallarını hiçe sayan siyonist düşmanlara karşı atılmış önemli bir adım” şeklinde konuştu.

“GAZZE, FİLİSTİNLİLER TARAFINDAN YÖNETİLİR”

Gazze’nin idaresiyle ilgili bazı alternatifler ortaya atıldığını ancak bunların başarı elde etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Heniyye, “Gazze, Filistinliler tarafından yönetilir. Hamas, Gazze’nin idaresinde tek söz sahibi olma konusunda ısrarcı değil ama biz Filistin halkının bir parçasıyız ve ortaklık temelinde ulusal birlik hükümeti kurabilir ve Gazze’nin yönetimi konusunda anlaşabiliriz. Bunlar ulusal meselelerdir. Gazze’de, Batı Şeria’da veya her ikisinde de Filistin’in durumunu ne işgalcilerin ne de başkasının düzenlemesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Heniyye, “Filistin iç siyasetinin düzenlenmesi için 2 aşamalı bir çağrı yaptık. Bunun ilk aşaması Filistin Kurtuluş Örgütü’nün tüm Filistinli grupları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinden oluşuyor. İkinci aşama ise Gazze’nin imarı ile Batı Şeria ve Gazze’deki kurumların tek çatı altında birleştirilmesini üstlenecek; devlet başkanlığı, yasama ve ulusal konsey seçimlerinin yapılmasını sağlayacak ulusal hükümetin kurulmasıdır” diye konuştu.

Gazze’nin Filistin’in ulusal bir parçası olduğunu söyleyen Heniyye, Gazze ve Batı Şeria’yı kapsayan ulusal uzlaşı hükümetinin, savaştan sonra Gazze’yi de yönetmesini beklediklerine işaret etti.

Türkiye ziyaretinin Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi ve seçkin ilişkiler bağlamında gerçekleştiğini kaydeden Heniyye, Erdoğan ve Dışişleri Bakanı’nın katılımıyla yaklaşık 2 saat süren önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Heniyye, toplantıda başta İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkının yedi aydan bu yana yaşadıklarıyla ilgili kapsamlı bir açıklama yaptıklarını, özellikle Filistin halkına karşı yürütülen soykırım, ateşkese varmak için devam eden müzakereler ve Hamas ile direniş gruplarının ‘Gazze’de kalıcı ateşkes, İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamından çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine geri dönmesi, yeniden imar, ablukanın kaldırılması ve bir takas anlaşmasına varılması’ yönündeki taleplerinde ısrarcı olduğunu Erdoğan’a ilettiklerini söyledi.

Hamas’ın müzakerelerde esneklik gösterirken İsrail’in uzlaşmaz bir tavır takındığını kaydeden Heniyye, müzakerelerin aksamasının ve başarısızlığının sorumluluğunun bu uzlaşmaz tavır olduğunu dile getirdi. Heniyye, toplantıda Türkiye’nin Gazze’ye yönelik saldırıyı durdurmak için bölgesel ve uluslararası düzeyde yürüttüğü siyasi ve diplomatik çalışmalar, Refah Kapısı üzerinden Gazze’ye gönderdiği yardımlar ve Türkiye’nin son dönemde İsrail’le ticaret konusunda aldığı kararlarla ilgili de bilgi aldıklarını kaydetti.

Heniyye, toplantıda ayrıca İsrail’de yaklaşmakta olan Hamursuz Bayramı münasebetiyle Mescid-i Aksa’yı bekleyen tehlikeyi, Batı Şeria, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı.

HENİYYE’NİN ÇOCUKLARI VE TORUNLARININ ÖLDÜRÜLMESI

Oğullarının ve torunlarının hayatını kaybettiği saldırıya da değinen Heniyye, bunun üç noktayı yansıttığını söyledi: Bunların başında düşmanın 7 ay boyunca askeri hedeflerine ulaşamaması, sivilleri, binlerce çocuğu, kadını ve yaşlıyı öldürmekten başka başarı elde edememesi geliyor. Dolayısıyla 3 oğlumun ve 5 torunumun katledildiği bayramda gerçekleştirilen katliam da bu kapsamda yer alıyor ve düşmanın başarısızlığını vurguluyor. İkinci boyutu da evime, evlatlarıma, torunlarıma kadar uzanan böyle bir katliamın devam eden müzakerelerde taviz vermeleri konusunda hareketin lideri ve yönetimi üzerinde baskı oluşturacağını sanmaları ki bu yanıltıcıdır. Üçüncü olarak da oğullarım Filistin halkının bir parçasıdır ve durumları Filistin halkının durumuyla aynıdır. İlk andan itibaren oğullarımın kanının Gazze’deki, Batı Şeria’daki, her yerdeki Filistin halkının evlatlarından daha değerli olmadığını söyledim.
Ayrıca Gazze, Batı Şeria veya yurt dışındaki bütün şehitlerin kendisinin evladı olduğuna işaret eden Heniyye, “Bu nedenle haklarda, yükümlülüklerde ve bedel ödemede eşitiz. Bunları metanet, kararlılık ve sarsılmaz irade ile kabul ediyoruz. Bedeli ne olursa olsun ve ne kadar fedakarlık gerekirse gereksin bu yolda ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Heniyye, “30’dan fazla şehirde şehit çocuklarım ve torunlarım için gıyabi cenaze namazı kılan Türk halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Pakistan gibi diğer ülkelerde de bu durum, ümmetin birliğinin ve ümmetin duygularının birliğinin kanıtıdır” dedi.

İSRAİL’İN REFAH’A SALDIRI TEHDİDİ

İsrail’in Refah tehditlerine ilişkin Heniyye, “Refah’a gelince siyonist düşmanın Gazze’nin her noktasını, her yerini, her kasabasını, her şehrini işgal etme kararı aldığı çok açık, özellikle aylardır Refah konusunda bunu konuşuyorlar” ifadelerini kullandı.

Heniyye, ABD’nin İsrail’in Refah saldırısına ilişkin tutumunun aldatıcı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

ABD’nin tutumu sivillerin zarar görmesini istemediğini söylese de aldatıcıdır, bu bir yanıltma operasyonudur. Gazze’de öldürülen tüm siviller; binlerce, on binlerce şehit ABD silahlarıyla, ABD roketleriyle, ABD’nin siyasi koruması altında öldürüldüler. ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ateşkes kararını veto etmesi ne anlama geliyor? Bu, ABD’nin Gazze’ye yönelik katliamların ve cinayetlerin sürdürülmesine tam koruma sağlaması, şemsiyesi altına alması anlamına geliyor. ABD’nin Filistin Devleti’nin BM’ye tam üye olmasını veto etmesi neyi ifade ediyor? Bu, ABD’nin İsrail’in tutumunu benimsediğini ve Filistin halkının haklarına karşı çıktığını ifade ediyor. Bu yüzden biz bu tuzağa, ABD’liler ile İsrailliler arasındaki sözde vazife değişimi tuzağına düşmedik.
“Refah’a girilmesi Filistin halkımıza karşı büyük bir katliama yol açabilir”

Heniyye, “Refah girilmemesi için uyarıda bulunuyoruz çünkü bu Filistin halkına karşı büyük bir katliama yol açabilir. Tüm kardeş ülkelere, Mısır’daki, Türkiye’deki kardeşlerimize, arabulucu olarak Katar’daki kardeşlerimize ve Avrupa ülkelerine hem saldırganlığı dizginlemek ve Refah’a girilmesine engel olmak için hem de Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi ve Gazze’ye yönelik saldırıların sona ermesi için harekete geçme çağrısında bulunuyorum” şeklinde konuştu.

Heniyye, Filistin halkının direnişine vurgu yaparak, “Ancak eğer siyonist düşman Refah’a giderse Filistin halkımız da beyaz bayrak kaldırmayacaktır. Refah’taki direnişçiler de kendilerini savunmaya ve halkına yönelik saldırılara karşı koymaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

MÜZAKERE SÜRECİ

Başından beri Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulmasını istediklerini ve bunun öncelikleri olduğunu kaydeden Heniyye, “Biz bu nedenle müzakerede bulunmayı kabul ettik ancak bu müzakereleri ‘kalıcı bir ateşkes, askerlerin tamamen geri çekilmesi ve yerinden edilenlerin geri dönmesi ve esir takası anlaşmasıyla’ sonuçlanması şartıyla kabul ettik.” dedi.

İsrail’in, şu ana kadar yapılan tüm oturumlara ve arabulucular aracılığıyla sunulan onlarca belgeye rağmen Gazze’de ateşkesi kabul etmediğini vurgulayan Heniyye, “Onun tek isteği, esirleri geri almak ve sonrasında Gazze’deki savaşı yeniden başlatmak ve bunun olması mümkün değil. İsrail ordusunun Gazze’den tamamen çekilmesi gerekiyor. Yerinden edilenlerin Gazze’nin kuzeyine dönmesini de istemiyor. Sınırlı sayıda ve kademeli olarak geri dönüşü kabul ediyor. Bu da yapılamaz. 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Gazze’den 14 bine yakın Filistinliyi tutukladığı bir dönemde, takas konusunda çok basit rakamlar ortaya koyuyor. Anlaşmaya varılmasını engelleyen İsrail ve onun görüşünü benimseyen ve hiç bir şekilde baskı uygulamayan ABD’dir. İsrail, bu talepleri kabul ettiği anda biz de mutlaka anlaşmayı imzalamaya hazır olacağız.” diye konuştu.

Heniyye, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana önce Gazze’ye havadan yoğun bir şekilde saldırdığını, ardından karadan girdiğini, üçüncü aşama olarak da seçerek adam öldürmeye dayalı bir strateji benimsediğini, aynı zamanda askeri ve insani abluka uyguladığını; hastaneleri, okulları, altyapıyı, fırınları, eczaneleri, fabrikaları yok ettiğini dile getirerek, “5 ayı aşkın bir süre Gazze’ye hiç bir şey girmedi. Halkın iradesini kırmak ve kuzeyden güneye göç etmeleri için baskı yapmak amacıyla açlık silah olarak kullanıldı. Gerek şehit ve yaralı sayısı, gerekse enkaz altında kalanlar açısından çok zor bir durum söz konusu. Enkaz altında binlerce şehit var. Her gün yeni toplu mezarlar keşfediyoruz. İşkenceler, idamlar, cezaevlerinde işlenen suçlar… İsrail, Birleşmiş Milletler’in bile çalışmasına izin vermiyor” dedi.

Anlaşmaya varmak için Gazze’ye günde en az 500 tırın girmesi; hastanelerin, fırınların, altyapının, barınma merkezlerinin yeniden inşasının şart olduğunu kaydeden Heniyye, Erdoğan’la yaptığı toplantıda bu konuları görüştüklerini dile getirdi.

GAZZE’DEKİ SAVAŞIN DİĞER CEPHELERE YANSIMASI

Gazze’deki direnişin halen istikrarlı ve kararlı mücadelesinden de bahseden Heniyye, şunları kaydetti:

“Savaşın her alanında işgale karşı direniş, savunma planları ve saldırı planları ile çeşitli şekillerde mücadele etmektir. Saha koşulları ve güvenlik gelişmeleriyle baş etme yeteneği yüksektir. Bu direniş Allah’tan sonra halkımızın ve Gazze’deki bu halkın sinesinden aldığı güçlü ve boyun eğmez bir iradesi olduğunu kanıtlamıştır.”

Gazze topraklarındaki direnişin Filistin halkını savunmaya devam edecek konumda olduğunu vurgulayan Heniyye, “Düşman bu silahı, bu bayrağı, bu iradeyi, direnme azmini ve bu kararlılığı kıramayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bunun Batı Şeria’daki Filistin halkı için de geçerli olduğuna işaret eden Heniyye, “Batı Şeria’nın farklı bölgelerindeki çatışmalarda sürekli yenilenen direnişe tanık oluyoruz ve aynı şekilde Lübnan’da da direniş cepheleri var” şeklinde konuştu.

Heniyye, “Siyonist düşman savaşında Gazze Şeridi’ne odaklanmak istiyordu. Ama Filistin’deki direniş grupları ile bu mücadelenin ve savaşın bir parçası haline gelen Lübnan’daki direniş güçleri arasındaki bu kaynaşma sayesinde bunu başaramadı. Nitekim Lübnan’ın güneyinde işgal devleti İsrail ile Lübnan’daki Hizbullah ve Filistin direniş grupları arasında da neredeyse benzer bir savaş yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Aynı şekilde Yemen’in de Kızıldeniz’de İsrail’e giden gemilere yönelik ciddi bir baskı oluşturduğunu kaydeden Heniyye, “Bunun İsrail ekonomisine ve onunla iş yapan şirketlerin ve gemilerin ekonomisine öyle ya da böyle çok net etkileri oluyor” dedi. İran ile İsrail arasındaki saldırılara da değinen Heniyye, çatışmanın Lübnan, Irak, Yemen ve Suriye’ye, ardından İran’a sıçradığını ve bölgede gittikçe yayıldığını, tüm bunların İsrail’in Gazze’deki saldırılarına ve soykırımına devam etmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Heniyye, Gazze’ye saldırılar sona erince söz konusu diğer bölgelerde de sükunetin hakim olacağını öngördüğüne işaret etti. İsrail’in Suriye’deki İran büyükelçiliğine saldırısı sonrası yaşanan gelişmelerden İsrail’i sorumlu tutan Heniyye, şunları kaydetti:

Herkes İran’ın egemenliğini doğrudan etkileyen bu saldırı karşısında sessiz kalmayacağını tahmin ediyordu. Bu durum işgalci İsrail’in İran’ın daha önce gündeme getirdiği stratejik sabır siyasetini belki anladığını belki de yanlış anladığını gösteriyor. Herkes İran’ın bir karşılık vermesini bekliyordu. Ancak bu karşılık ve onun hacminin, boyutunun, kapsamının nasıl olacağı İran’a kalmış bir durum.
“Netanyahu Gazze’deki savaşı bitirmek istemiyor”

İran-İsrail gerilimine ilişkin Heniyye, “Tüm bunlar iki şeye işaret ediyor. Binyamin Netanyahu, Gazze’deki savaşı bitirmek istemiyor aksine bölgesel bir savaş olması için çerçevesini genişletmek istiyor. Aynı şekilde ABD’lilerin de herhangi bir cephede özellikle İran’a karşı savaşın bir parçası veya İsrail’e hizmet eden askeri kanat olmalarını istiyor” yorumunu yaptı.

Heniyye, “Bu gerginliğin ve bölgesel kızışmanın sorumlusu halkımızın haklarını inkar etmeyi, halkımıza, kutsallarımıza başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere Müslümanların ve Hristiyanların kutsallarına saldırmayı sürdüren, Gazze’de soykırım savaşını devam ettiren siyonist düşmandır” dedi.

“SİYONİSTLERİN GEÇMİŞTEN BU YANA AKSA ÜZERİNDE EMELLERİ VAR”

Siyonistler ve radikal Yahudilerin Mescid-i Aksa üzerinde geçmişten bu yana emelleri olduğunu söyleyen Heniyye, “Biz 1969’da Mescid-i Aksa’nın yakıldığını gördük. Ardından saldırılar, katliamlar, baskınlar, Aksa’nın statüsnü değiştirme çabaları, sonra Aksa’nın zaman ve mekan olarak bölünme çabaları ve Aksa’da kurban kesme planları geldi” dedi.

Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetinin Kudüs mücadelesini, dolayısıyla Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da tarihi, kültürel, fikri İslami izleri değiştirmeyi öncelikleri arasına koyduğunu söyleyen Heniyye, “Son günlerde İsrailli bakan ve dini mercilerin Yahudi bayramında Mescid-i Aksa’da kurban kesme çağrılarını duyuyoruz. Mescid-i Aksa’da kurban kesecekler için ödül belirlediler. Bu Aksa’nın kutsallığına saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

Heniyye, bu nedenle Kudüs, Batı Şeria’da ve 1948 topraklarında yaşayan tüm Filistinliler ile İslam ümmetine Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı korumak için harekete geçme çağrısında bulundu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kasam Tugayları’nın İsrail’in Mescid-i Aksa’ya karşı ihlallerine karşı başlattığı Aksa Tufanı saldırılarına değinen Heniyye, “Aksa Tufanı, Mescid-i Aksa için Kudüs için Filistin’de ve özellikle Aksa’daki ümmetin kutsalları için başladı. Ümmetin de bunların boşa gitmesine izin vermemesi gerek. Bunlar Müslümanların peygamberlerinden mirasıdır, Yahudilerin Mescid-i Aksa üzerinde uzaktan yakından hakkı yoktur” dedi.

“İSRAİL BU SEFER CEZASIZ KALMAMALI”

Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhine dava açmasına değinen Heniyye, “İsrail aleyhine dava açan ve Nekbe’den bu yana ilk kez işgal devletini ve işgalci liderleri Adalet Divanı’na getiren Güney Afrika’ya selam göndermek istiyorum. Bunu çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Uluslararası Adalet Divanı’nın Gazze’deki katliamın durması, Gazze’ye gerekli insani yardımların girişinin sağlanması ve İsrailli yetkililerin Filistin halkına karşı savaş suçlusu, Holokost suçlusu ve katliam suçlusu olarak adaletin önüne çıkması ve cezasız kalmamaları için adımlarına devam etmesi gerekli” diye konuştu.

Heniyye, “İsrail yıllardır katliamlar yapıyor ve katliamları cezasız kalıyor. Bu vahşi katliamlar, suçlar ve suikastlar karşısında bu sefer İsrail cezasız kalmamalı” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL MEDYA KARARTMASI UYGULUYOR”

Gazze konusunda medyanın tutumunu değerlendiren Heniyye; Türk, Arap ve global medyada Gazze’de yaşananlar konusunda iyi bir ilgi ve destek olduğunu söyledi.

Heniyye, İsrail’in büyük bir medya karartması uyguladığına, Gazze’de işlediği suçlar ve vahşetin boyutu dünya kamuoyunda gözler önüne serilmesin diye bölgeye yabancı basın mensuplarının girişini engellediğine dikkati çekti.

Heniyye, Türk medyasına ve Türkiye dışındaki basına İsrail’in suçlarını gözler önüne sermeyi sürdürme, Gazze’de yaşanan insani dramın boyutlarını aktarma ve İsrail’in medya karartmasını kırma çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x